Skip to main content

Lunch Date and Shopping!!

My teammates and I finally got to have a lunch date and shopping!  We hit up Target, Dollar Tree, and Michaels!  We found lots of nice little baskets at Dollar Tree along with kitchen timers.

At Michaels we found tons of $1 deals!  They had clearance aisles all over the store.  Some things to watch for are pencil top erasers - $1 for a pack of 40! Dollar Tree also had the same deal going on.  So don't bother getting them anywhere else.  Target wanted $0.99 for 15.  Michaels also had magnetic letters or numbers for $1 in these cute little clear zipper bags.  They are nearly impossible to find around here right now.  Michaels also had the little pencil grippers...you know the triangle shaped things that help the kiddos hold their pencil properly...$1.99 for a whole pack, 6-8 maybe?  Sorry I'm too lazy to go look in the guest room.  And did you know that if you show your ID at Michaels teachers can get $15% off?  Of course the girl didn't bother to tell me or one of my teammates that so only the other teammate got the benefit.  Oh well.  If you are doing the jungle/safari theme Michaels is definitely the place to go.  They had everything including gerber daisies with wild animal prints on them (yikes!).  They also had popsicle sticks with animal prints on them, they were pricey, but adorable.  Oh and our exciting find were these little containers at Michaels (only in the clearance aisle) that look exactly like the mini M&M containers.  We racked our brains trying to figure out what we could use them for because they were only $1 or $2 and I finally decided that I was going to use them to hold the coins in my math toolkits.  I tried finding a picture online, but they are already off of their website.

The only thing I got at Target was a little upright vacuum.  It's the one that turns into a dust buster too.  They are on sale this week for $17.99.  I love our custodians, honest.  But our school is three stories and frankly it's just too big for 2 people to clean every night.  Vacuuming only happens once a week if we are lucky and even then...After last year I'm ready to go into the bathrooms and mop them myself.

I came home and found out the hubster had to buy 2 new tires for one of the vehicles today...oops!  Thank heavens for $1 deals! ;-)


Comments

  1. Sounds like a very productive day! I am so tempted to go out and do the same tomorrow! I am still working on my classroom theme though so I don't wanna buy things willy nilly!

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Favorite Board Games For Math

I don't know about you, but I love board games!  I grew up playing cards and board games and building puzzles with my family, and those are some of my favorite memories.  You know that I also love technology, but sometimes, it's nice to unplug.  Here are a few of my favorite games to use in the classroom for math.  This list is constantly growing, so keep your eyes peeled for another post in the future. (Affiliate Links Provided)

Chutes & Ladders This is one of the first games I introduce in my classroom.  Kiddos love the idea of playing "games" at school.  Chutes and Ladders is setup like a hundreds chart and the perfect way to get kiddos familiar with the layout of the chart.  Students learn to take turns and ease into math centers in my room.
Connect Four This is a great game to build your math center routines and procedures.  Students are learning problems solving and creating strategies while cooperating with others.  To add a little more math to it, use a p…

Engage NY - Devil's Advocate

Engage NY Math is quickly becoming a hot topic across the country. NY Department of Education developed curriculum to support Common Core and published it online for free. Our district has adopted the math portion. I would like to play devil's advocate and see what everyone thinks about Engage. Pros:
~It is free online
~It dives deep into numbers, both composing and decomposing and makes our kiddos think differentlyCons:
~It is only available online which means everything must be printed, no materials can be purchased pre-made
~ Each lesson is an hour long of direct instruction
~ The first grade lessons include a lot of papers, typically three double sided pages each day if you do the homeworkQuestions:
~ Does it say anywhere that it is research based?
~ Why hasn't a publishing company picked it up? Post your thoughts in the comments.

Interactive Whiteboard Units

A section on our evaluation involves using technology in our classroom.  The district is also replacing all of our SMARTBoards with Prometheans.  We wanted the kiddos to be more involved with our lessons and keep their attention.  Sometimes, I am just sick of passing out a paper for them to do.  The kiddos also have a hard time seeing a book when I read it on the carpet.  You know the scenario..."Johnny isn't sitting on his pockets."  "Sally forgot her glasses."  Although our document cameras are wonderful, they are also a SMART product and the district hasn't decided what exactly they are going to do about them.  I scoured the internet for free ebooks and setup an account with our librarian so that we could access even more ebooks.  Reading was our main focus this year as far as interactive whiteboard units were concerned.  I just finished our Text Features unit and you  can see a PDF version below.  I did not provide a copy of my lesson plans, so some sli…